Misterium Pasyjne

Misterium jest jedną z najstarszych form teatru nie tylko w Polsce ale i na świecie; tematyką swą dotyka Męki Pańskiej. Cały tekst misterium opracowany został na bazie pięciu XVII-wiecznych dialogach pasyjnych - Dialog o męce, Dialog na Wielki Czwartek przed Dniem Męki, Dialog na Wielki Piątek, Utarczka wojującego Boga, Żałosna Tragedyja de Passione Christi. Oprawę muzyczną stanowi "Stabat Mater" G.B.Pergolesiego oraz motety pasyjne Fr.Schuberta "In monte Olivetti", T. L. Vittorii "Popule meus" oraz M. Zieleńskiego "Per signum crucis". Inspiracją do inscenizacji misterium, któremu został nadany tytuł zaczerpnięty z jednego z dialogów - "Żałosna Tragedyja de Passione Christi", stały się także bodajże najpiękniejsze przykłady malarstwa wielkich mistrzów z XVI i XVII wieku, tych którzy umiłowali sobie tematykę Męki Pańskiej. Wśród "żywych obrazów", które przedstawiają wykonawcy można dostrzec "Odpoczynek w czasie ucieczki do Egiptu", "Pojmanie Chrystusa" czy "Złożenie do grobu" Caravaggia, "Trzy Marie u grobu", Bartolomeo Schedoniego a także fragment ołtarza Wita Stwosza.

Premiera Misterium miała miejsce 23 marca 1996r. w Teatrze Muzycznym w Poznaniu.

Od roku 2001 zaczyna zmieniać swoją formę. Główny nacisk zostaje położony na stronę muzyczną Misterium oraz postać przewodnią - Matkę Bożą. Nowa nazwa misterium to "Stabat Mater Dolorosa". W roku 2002 forma Misterium zostaje poszerzona o nowe teksty: Mikołaja z Wilkowiecka "Historyja o Chwalebny Zmartwychwstaniu", teksty z "Księgi Psalmów" w tłumaczeniu Leopolda Staffa oraz wersetu z Sekwencji "Victimea Paschali laudes". 

Od roku 1996 Misterium prezentowane jest przez studentów i absolwentów Prywatnego Policealnego Studium Sztuki Wokalnej na terenie Polski w okresie Wielkiego Postu przede wszystkim w kościołach i Katedrach. W ciągu tych lat wystawione było m.in. w kilku kościołach Poznania, Łodzi a także w Kaliszu, Lesznie, Skórzewie, Krotoszynie oraz w Pałacu w Podstolicach i na Zamku w Szczecinie.

Obecnie przygotowywana jest nowa forma Misterium - muzyczna - oparta wyłącznie na pasyjnym gatunku "Stabat Mater" takich kompozytorów jak: G. B. Pergolesi, G. Rossini, A. Dworzak, J. Haydn.